گروه علمی-تخصصی جامعه‌شناسی هنر

درباره گروه علمی-تخصصی جامعه‌شناسی هنر

مدیر گروه : دکتر نیره توکلی


گزارش نشست‌های جامعه‌شناسی هنر

شهر و هنر

816226183_129238.jpg

گروه جامعه شناسی هنر انجمن جامعه شناسی ایران روز یکشنبه 27 دی ماه 1394 در سالن کنفرانس انجمن جامعه شناسی ایران نشستی با موضوع آسیب شناسی شهر تهران در آینه تصویر و هنر در خیابان (هنر خیابانی) با سخنرانی دکتر نیره توکلی و محمد علیپور برگزار کرد.


جامعه‌ شناسی موسیقی تلفیقی

2012_11_26_11_10_57.jpg

نشست گروه جامعه شناسی هنر انجمن جامعه شناسی ایران با همکاری خانه اندیشمندان علوم انسانی با عنوان «جامعه شناسی موسیقی تلفیقی» روز شنبه 11 بهمن ماه 1393 با حضور هنرمندان گروه دنگ شو و سخنرانی سام مظاهری، صبا صمیمی، خشایار روانگرد، حمید رضا خسرو بیگی و دکتر نیره توکلی برگزار شد. 


مسائل جامعه‌شناسی هنر در ایران

kosari.jpg

میزگرد گروه علمی- تخصصی جامعهشناسی هنر انجمن جامعهشناسی ایران، یکی دیگر از میزگردهایی بود که همزمان با همایش مسایل علوم اجتماعی ایران برگزار شد. در این نشست که با مدیریت دکتر هما زنجانی زاده و حضور دکتر مسعود کوثری، دکتر اعظم راودراد، دکتر پرویز فرخزاد،سهراب روشنآبادی و تعدادی دیگر از متخصصان و علاقمندان این حوزه برگزار شد، بحث ابتدا با طرح برخی مفاهیم کلی در هنر آغاز شد و در ادامه موضوع جامعهشناسی هنر تاحدی مورد بحث و گفتوگو قرار گرفت. 


تأملی بر دیدگاه‏های پی یر بوردیو درباب جامعه‏شناسی هنر

اشاره: هرقدر فرهنگ ایران، بهره‏های وافری ازهنر وجلوه‏های هنری دارد، از مباحث مبنایی ، فلسفی و جامعه‏شناختی پیرامون هنر بی بهره است. گویی ذائقه فکری جامعه ایران چندان خوش ندارد از چشم انداز جامعه‏شناسی به مقوله هنر نظر کند. به همین اعتبار است که به رغم اقبال گسترده محافل فرهنگی ایران به اقسام واصناف هنر، اشتیاق چندانی به فلسفه و جامعه‏شناسی هنر به چشم نمی‏خورد. مطلب حاضر متن ویراسته سخنرانی دکتر سارا شریعتی در جلسه گروه علمی ـ تخصصی جامعه‏شناسی هنر است که به بررسی وشرح دیدگاه‏های پی یر بوردیو، فیلسوف معاصر فرانسوی، درخصوص هنر می‏پردازد.


روش‏های تحقیق در جامعه‏شناسی هنر

5-_farokhzad.jpg

 

گروه علمی ـ تخصصی هنر انجمن جامعه‏شناسی ایران، از جمله گروه‏های تازه تأسیس این انجمن است که تا به حال در مجموعه فعالیت‏های خود، چند سخنرانی درباره‏ موضوع کلی جامعه‏شناسی هنر، زیبایی‏شناسی، جامعه‏شناسی موسیقی و جامعه‏شناسی فیلم داشته است.

عنوان نشست روز ششم مهرماه در این گروه ”روش تحقیق در جامعه‏شناسی هنر“ معرفی شده بود که دکتر پرویز فرخزاد، به طرح دیدگاه‏ها و یافته‏های خود در این باره پرداخت. 


دگرگونی اجتماعی و فیلم‏های سینمایی ایران

دو نشست پیاپی گروه علمی ـ تخصصی جامعه‏شناسی هنر انجمن جامعه‏شناسی ایران در اردیبهشت و شهریور ماه سال جاری به معرفی و نقد کتاب ”دگرگونی اجتماعی و فیلم‏های سینمایی ایران (جامعه‏شناسی فیلم‏های عامه پسند ایرانی 1357ـ1309)“ نوشته دکتر پرویز اجلالی اختصاص داشت. در نخستین جلسه دکتر اجلالی به معرفی کلی کتاب، اهداف، روش‏ها و نتایج به دست آمده از تحقیقاتی که در این زمینه انجام داده، پرداخت و در جلسه دوم اعضای گروه جامعه‏شناسی هنر به ارائه نقدها و نظرات خود درباره این اثر پرداختند.


فعالیت‌ها و انتشارات جامعه‌شناسی هنر

جامعه ‌شناسی وامدار هنر و ادبیات است

متن سخنرانی دکتر نیره توکلی، جامعه ‌شناس و مدیر گروه جامعه‌ شناسی هنر و ادبیات انجمن جامعه‌ شناسی ایران در همایش دوسالانۀ مسائل اجتماعی ایران را در ادامه می خوانید.

اینکه جامعه ‌شناسی با ادبیات و هنر ارتباط تنگاتنگ دارد، موضوع تازه ای نیست. نقد و تبیین جامعه ‌شناختی آثار هنری، به صورت سامان مند و تئوریک از زمان لوکاچ آغاز شد و با شاگرد توانمند او لوسین گولدمن که توانمندتر از استاد بود تداوم یافت. 


همه حقوق این پایگاه برای «انجمن جامعه‌شناسی ایران» محفوظ است. (خبرخوان - RSS)

Powered By: KhorshidChehr