همزمان با چهارمین همایش ملی«پژوهش‌ اجتماعی و فرهنگی در جامعه ایران»، نمایشگاهی از آثار ارسالی علاقه‌مندان با موضوع نابرابری و عدالت اجتماعی و همچنین زلزله کرمانشاه در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد.

علیمراد عناصری، دبیر بخش عکس این همایش درباره بخش عکاسی انجمن‌ جامعه‌شناسی ایران گفت: با حمایت دکتر سراج‌زاده، دبیر انجمن جامعه‌شناسی ایران در نظر داریم، عکاسی را به عنوان یکی از منابع دریافت میدانی اطلاعات در کنار دیگر برنامه‌های انجمن و برای همایش‌های بعدی داشته باشیم.

 DSC2346

وی با بیان اینکه یک شکاف عظیم بین هنر و علوم اجتماعی وجود دارد، افزود: امیدوارم فرصتی پیش بیاید که به طور مستقل به مقوله هنر و مسائل اجتماعی  بپردازیم.

عناصری که خود روی موضوعات مرتبط با «طرد» فعالیت می‌کند، ادامه داد: نمایشگاه عکس چهارمین همایش ملی «پژوهش‌های اجتماعی و فرهنگی در جامعه ایران» مشخصا بر روی طردشدگان جامعه تمرکز داشته است.

وی تصریح کرد: معمولا به نظر می‌آید که هنر اسباب تفنن و عمله طرب برای آدم‌های مهم و به اصطلاح مغزهای جامعه است. در حالی که اگر آنها مغز جامعه باشند ما شورشی جامعه خواهیم بود و به قول مایکوفسکی، هنر آینه‌ای برای بازتاب جامعه نیست بلکه پتکی است برای شکل دادن به جامعه.

عناصری افزود: با این نمایشگاه سعی کردیم قدمی در راستای تلنگر و تغییر جهانمان برداریم.

دبیر بخش عکس همایش با اعلام اینکه ۳۷۱ فریم عکس طی بیست روز به فراخوان این همایش ارسال شده است، گفت: از این تعداد ۵۵ عکس به عنوان عکس برگزیده در نمایشگاه به نمایش درآمد.

وی در پایان اسامی برگزیدگان را چنین اعلام کرد: سید مصلح پیرخزرانیان، جمشید فرجوند و سامان عباسی سه نفری هستند که از بین این مجموعه کارهایشان بیشتر با فراخوان همایش همسو بود که از طرف انجمن جامعه‌شناسی ایران مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.

نمایشگاه نابرابری عدالت

منبع: عطنا / 15 دی 96